PeopleCert | Certifikácia

Axelos (vlastník metodiky a licenčných práv na best management practice) si vybral PeopleCert ako svojho jediného zástupcu pre akreditáciu a podporu medzinárodných ATO (Accredited Training Organisation). TAYLLORCOX je nielen držiteľom štatútu ATO, ale zároveň aj ACO (Accredited Consulting Organisation) potvrdzujúce vysokú profesionalitu a aplikáciu know how v praxi. Zároveň sme najväčším poskytovateľom portfólia Axelos v ČR i SK.

  PeopleCert | Certifikácia

  #1. PeopleCert certifikácia

  Žiadosť o certifikáciu podajte najneskôr 3 pracovné dni pred certifikáciou

  Pokiaľ chcete zložiť certifikačnú skúšku PeopleCert posledný deň v rámci kurzu (čo vo väčšine prípadov odporúčame) je nutné nahlásiť túto požiadavku najneskôr 3 pracovné dni vopred Vašej kontaktnej osobe v spoločnosti TAYLLORCOX.

  Alternatívne kontakty
  #1. PeopleCert certifikácia

  #2. Registrácia skúšky

  Nezabudnite potvrdiť registračný email PeopleCert

  Vykonáme Vašu registráciu do systému, z ktorého Vám bude vygenerovaný registračný email. Pozor: je nutné, aby ste si ako účastníci kurzu aktivovali účet do 5 dní.

  Takto vyzerá oficiálna pozvánka od PeopleCert k certifikácii

  Akonáhle dostanete email s údajmi, nezabudnite skontrolovať údaje a odsúhlasiť! Pri tejto aktivácii si zvolíte heslo, pod ktorým sa následne do Peoplecertu prihlasujete. Cez tento email si aktivujete svoj účet kliknutím na Activate my account.

  • Skontrolujte si poštu vrátane zložky SPAM
  • Ak nedokončíte registráciu, nepríde Vám výsledok skúšky
  • Ak nepotvrdíte registráciu do 5 dní, expiruje a je nutné ju urobiť znova
  #2. Registrácia skúšky

  #3. Výsledok certifikácie

  Takto vyzerá výsledkový mail o úspešnom absolvovaní.

  Výsledky skúšok možné spravidla očakávať cca do týždňa od zloženia skúšky.

  Po novom si certifikát sťahuje účastník sám. Z dôvodu ochrany osobných údajov už nemáme k Vašim certifikátom prístup. Certifikát si jednoducho stiahne tak, že kliknete na červené tlačidlo, ktoré Vás presmeruje na prihlásenie do súkromného profilu. Tu je možné stiahnuť certifikát.

  • Papierové certifikáty už nemôžeme doručovať.
  • Nezabudnite heslo, ktoré ste uviedli pri registrácii.
  #3. Výsledok certifikácie

  Programy PeopleCert

  TAYLLORCOX offers a complete portfolio of Axelos Best Practices solutions. We support you in running your own Axelos training courses by delivering training, the exams, and support services.

  PeopleCert  Prečo s nami

  Quality Benefits of Working with TAYLLORCOX

  For more than 15 years TAYLLRCOX delivers quality training materials to IT Training companies who work in the IT best practices domain. Build by practitioners, made for your training company to deliver. PeopleCert offers qualifications that enable you to boost your career and realise your life ambitions. In this section, we discuss career paths to help you understand how qualifications lead to better career prospects.

  Qualtiy Content

  Our courseware is designed by industry experts in combination with ITpreneurs learning design experts and is perceived as the highest quality in the market

  Largest portfolio of Axelos products

  ITpreneurs offers the entire suite of Axelos products, and always has the latest version available.

  Extensive Instructor Support

  Instructor guidance is provided with each program in the form of delivery instructions, videos or TTTs

  Innovative Solutions

  We continue to innovate our learning portfolio. We offer blended learning programs, video-based learning and interactive learning tracks

  Ako získať certifikáciu

  Ways to get certified

  PeopleCert offers all modern methods of examination delivery. If you choose to take your exam at a Training Organisation near you, we will deliver your exam either on a computer, or in more traditional pencil-and-paper format, depending on what is permitted by the Test Owner. Alternatively, you can take your exam anywhere you want via PeopleCert Online Proctoring. All you need is a PC or Mac computer and an internet connection. Works like magic.

  Take a classroom exam

  At a PeopleCert-accredited Training Organisation

  • SERVICE-GUARANTEE-ICON-2
  • The familiar way of taking an exam allows you to become certified, from a state-of-the-art, specialised training centre of your choice.

  Classroom

  Succeeding in an examination is the key to becoming certified. Taking your exam in an PeopleCert-accredited Training Organisation ensures you will have a top-level environment in which to focus and ace the test.

  The traditional way of certifying knowledge

  • Reliable Experience

   Taking your exam in a PeopleCert-accredited Training Organisation ensures you will have a great testing experience, since all organisations are accredited by PeopleCert according to strict requirements.

  • Stress-free Examination

   When taking your exam in a classroom, you can focus on the material and your knowledge, and leave the rest to the right people. For computer-based exams, the Accredited Training Organisation's staff have you covered. For paper-based exams, you only need to perform well. The Invigilators on-site will ensure the process is up to rigorous standards.

  • Familiar Experience

   A classroom setting, with a human present in the room to ensure everything runs smoothly, possibly in the location where you trained to take this very exam, is a familiar educational experience for all of us.

  Chcete získať darček k narodeninám?